Skip to main content

قرارداد‌های دوجانبه برق نیازمند اصلاح نرخ ترانزیت است.

به گزارش برق نیوز، آرش کردی گفت : انتقال برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی در بستر شبکه‌ای انجام می‌شود که نگهداری و توسعه آن هزینه دارد. این شبکه در اختیار توانیر است و باید هزینه‌های آن را پرداخت کند.

در بهمن ماه ۱۳۹۴ هیات وزیران، وزارت نیرو را مکلف کرد شرایط را برای مشترکانی که برق مصرفی آن‌ها بالای پنج مگاوات است و مایلند همه یا بخشی از انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق نیروگاه‌های متعلق به خود، بورس انرژی و یا قرارداد‌های دوجانبه با نیروگاه‌ها تامین کنند، فراهم آورد.

به دنبال این مصوبه، وزارت نیرو قرارداد‌های دوجانبه برق را فعال کرد که در نتیجه عقد قرارداد فروش برق بین نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان به صورت مستقیم امکانپذیر شد.

کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌های تولید صنایع از محل برق مصرفی، امکان پرداخت توافقی و منعطف و همچنین تضمین دریافت برق به صورت پایدار و مطمئن توسط مدیریت شبکه از مزایای این طرح است.

 


بیشتر بخوانید: مقایسه ژنراتور گازی و دیزلی


 

نخستین قرارداد دوجانبه فروش مستقیم برق بین نیروگاه شهید منتظری و شرکت فولاد مبارکه اصفهان در آذرماه سال ۹۴ امضا شد که براساس آن ۲۰۰ مگاوات از برق نیروگاه به طور مستقیم به فولاد مبارکه فروخته شد. بعد از این، چند قرارداد دیگر نیز در بورس انرژی برای خرید مستقیم برق انجام شد.

در این ارتباط، «محمدعلی وحدتی» رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق پیش از این اعلام کرد که قرارداد‌های دوجانبه امضا شده، اما اکنون همه معاملات دوجانبه متوقف شده است و نیروگاه‌ها ملزم شده اند برق تولیدی خود را فقط به دولت عرضه کنند.

«آرش کردی» مدیرعامل توانیر در این ارتباط  گفت: طرح قرارداد‌های دوجانبه نیاز به اصلاح نرخ ترانزیت برق دارد.

وی با یادآوری اینکه نگهداری و توسعه شبکه برق هزینه‌هایی دارد که باید تامین شود، گفت: برای نرخ ترانزیت برق استاندارد‌های جهانی تعریف شده که نرخ‌های کنونی ما با آن فاصله دارد.

مدیرعامل توانیر در پاسخ به این پرسش که در صورت تغییر نرخ ترانزیت، آیا قرارداد‌های دوجانبه همچنان برای مصرف کنندگان به صرفه خواهد بود؟ گفت: در صورت اصلاح نرخ ترانزیت، قیمت برق برای مصرف کنندگان از آن چیزی که اکنون به طور مستقیم از شبکه خریداری می‌کنند، اضافه‌تر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

تفاوت موتور ژنراتور بنزینی و گازسوز
انرژی خورشیدی، راهکار اقتصادی مصرف برق برای کشاورزان
چه نوع ژنراتوری برای رادیولوژی مناسب است؟
بررسی و مقایسه جامع تفاوت ژنراتور گازی با ژنراتور دیزلی
هر آنچه باید درباره avr ژنراتور یا رگلاتور ولتاژ بدانید
بررسی انواع علت های روشن نشدن موتور برق بنزینی، گازی و دیزلی