راهکار صرفه‌جویی ۸۱۰ مگاواتی برق در منزل

در آستانه فصل گرما و مصرف زیاد از وسایل سرمایشی توجه کردن به صرفه جویی الزامیست، سهم مصرف برق در بخش خانگی سالانه بالغ بر ۷۷ میلیارد و ۹۲۵ میلیون کیلووات ساعت است که با آموزش و ترویج فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی در بین مشترکین برق می‌توان ۸۱۰ مگاوات در ساعت پیک مصرف برق در فصل تابستان صرفه‌جویی کرد.
با انجام یک‌سری راهکارهای کم‌هزینه از جمله تعویض به موقع پوشال، روغنکاری بلبرینگ و کنترل تسمه موتور می‌توان بالغ بر ۲ میلیارد کیلووات ساعت در مصرف کولرهای آبی صرفه جویی کرد.

در کولرهای گازی می‌توان با تعویض فیلتر و شستشوی کندانسور می‌توان حدود ۲۵۰ وات در مصرف هر کولر گازی صرفه جویی به عمل آورد که با توجه به تعداد کولرهای موجود در کشور در فصل تابستان می‌توان بالغ بر ۳.۳ میلیارد کیلووات ساعت در این بخش صرفه‌جویی کرد.

همچنین طبق مطالعات و بررسی‌های به عمل آمده تعداد و زمان باز و بسته کردن بیهوده در یخچال می‌تواند ۷ درصد در مصرف برق یخچال موثر باشد که با آموزش و آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه می‌توان حدود ۷۰۰ میلیون کیلووات ساعت در مصرف برق یخچال‌ها صرفه‌جویی کرد.

علاوه‌بر این بر اساس اعلام دفترآموزش و اطلاع‌رسانی سازمان بهره‌وری انرژی ایران در بخش روشنایی نیز می‌توان بیش از ۷.۶ میلیون کیلووات ساعت صرفه جویی کرد با فرض اینکه ۵۰ درصد خانوارها اقدام به تعویض لامپ‌های رشته ای خود با کم‌مصرف (CFL) و ۵۰ درصد باقیمانده نیز به تعویض لامپ‌های CFL با LED واستفاده ۵ ساعت روشنایی در طول روزاقدام کنند.

در مجموع با انجام این اقدام‌ها که تنها از طریق آموزش وآگاهسازی و ترویج فرهنگ بهینه‌سازی مصرف انرژی و با به‌کار بستن این راهکارهای کم هزینه می‌توان معادل یک نیروگاه ۸۱۰ مگاواتی برق صرفه جویی کرد و حدود نیمی از مشکل پیک در فصل تابستان سال جاری را جبران کرد.

منبع: ایسنا

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.