اردکانیان: ۹۵درصد صنعت برق کشور تولید داخل است.

به گزارش برق نیوز، رضا اردکانیان  با اشاره به حضور در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: جلسه با حضور مسئولان اجرایی صنعت آب و برق و بخش خصوصی فعال و مرکز پژوهش‌ها تشکیل شد، وزارت نیرو گزارشی میزان ایرانی کردن صنعت برق و آب ارایه دارد به این نحو که درصد بسیار بالایی یعنی حدود 95 درصد در صنعت برق داخلی شده است و در صنعت آب هم تقریبا اکثر ابزار به جز برخی ابزار دقیق مربوط به دستگاه‌های تصفیه آب، در داخل تولید می‌شود.

وی ادامه داد: نکته مهم موضوع ساخت داخل در صنعت آب و برق این است که تولید ملی ما به هر شکلی وابسته به 2 کالای آب و برق است.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در صنعت برق وضعیت به مراتب روشن‌تر است، نیروگاه‌ها ما عمدتا ساخت داخل است البته به معنا بی نیازی ما از آخرین دستاورد‌های علمی دنیا دراین زمینه نیست، شرکت‌های بزرگ سازنده ما هرجا که ضرورت داشته باشد با شرکت‌های سازنده جهانی مشارکت خواهند داشت.

اردکانیان با اشاره به ارائه گزارش از سوی بخش خصوصی و مرکز پژهش ها، اظهار داشت: مدیران سندیکا‌های آب و برق کشور در بخش خصوصی دل نگران نقیصه‌های منابع مالی بودند، باید قیمت‌های دو کالای آب و برق را به سمت واقعی شدن پیش ببریم تا امکان پایداری ورقابت این صنعت وجود داشته باشد وگرنه مشکلات زیادی در آینده خواهم داشت.

وی با بیان اینکه قوانین خوبی در این زمینه وجود دارد، گفت: در حال حاضر طرحی در دستور کار صحن علنی مجلس است امیدواریم با تصویب و ابلاغ این طرح امکان حمایت بیشتر از تولید و ساخت داخل و کالای ایرانی فراهم‌تر شود.

وزیر نیرو با اشاره به مصوبه کمیسیون اقتصاد در زمینه آیین نامه اجرایی تبصره 19 قانون بودجه سال 97، بیان داشت: این تبصره جهش بلندی در زمینه تکمیل طرح‌های نیمه تمام کشور خواهد بود که به زودی توسط دولت نهایی و ابلاغ می‌شود با ابلاغ این آیین نامه تعداد قابل توجهی از طرح‌های نیمه تمام کشور به اتمام می‌رسد و اشتغالزایی قابل توجهی ایجاد می‌شود.