تبعات قطعی برق اهواز بر تولید نفت‏

به گزارش تاسیسات نیوز، سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به قطع برق اهواز ناشی از توفان یا گرد و غبار اظهار کرد: قطع برق اهواز علاوه‌بر تاثیرات زیادی که روی تولید نفت از میادین اهواز دارد، تبعات بسیار دیگری نیز به همراه دارد.


سعید کوتی با بیان اینکه تولید از میادین نفتخیز جنوب طبق برنامه پیش می‌رود، توضیح داد: تولید از این میادین حدود ۳ میلیون بشکه در روز است و بیش از ۹۸ درصد برنامه به‌رغم همه مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد، محقق شده است.وی با تاکید بر اینکه قطع برق اهواز تاثیرات زیادی روی تولید نفت دارد، افزود: قطع برق علاوه‌بر تاثیر مستقیم روی تولید آثار جنبی روی مسائل دیگر دارد. هنگامی که برق قطع می‌شود در برخی نقاط افزایش گازسوزی و آلودگی زیست محیطی رخ می‌دهد.


همچنین باعث آلودگی کیفی نفت خام شده و آثار منفی روی چاه‌های تولیدی دارد.سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: از سوی دیگر در زمان قطع برق چاه‌ها بسته می‌شوند و بازگشایی این چاه‌ها مشکل و تکرار قطع برق برای سیستم‌ها شوک است. برای این مشکل در حال پیگیری جدی برای اتخاذ راهکارهای کوتاه‌مدت و سریع هستیم.


یکی از راهکارها جمع‌آوری گازها و تبدیل آنها به برق در هر منطقه‌ و در واحدهای بهره‌برداری است. کوتی با تاکید بر اینکه کاهش تولید اصلا قابل جبران نیست، تصریح کرد: میزان تولید ما مشخص است و افزایش آن مستلزم تکمیل طرح‌ها است. اگر تولید کاهش پیدا کند سعی می‌شود میزان تولید به حالت اول برگردد.


قطع برق بدون اخطار قبلی


مدیرعامل شرکت توزیع برق اهواز نیز با تاکید بر لزوم کاهش بار مصرفی اداره‌ها، گفت: در صورتی که اداره‌ها کاهش مصرفی را رعایت نکنند برق ساختمان‌های آنها بدون اخطار قبلی قطع می‌شود.حسن کریمی اظهار کرد: در همه بخش‌های خوزستان متولیان کنترل مصرف بهینه برق با استفاده از سامانه‌های هوشمند مصرف سازمان‌ها و اداره‌ها را کنترل می‌کنند و این مساله در دستور کار قرار گرفته است.


وی با اشاره به وضعیت کلی شرکت توزیع برق اهواز تصریح کرد: شرکت توزیع برق اهواز به‌عنوان متولی تامین انرژی برق الکتریکی در بخش توزیع به اندازه مجموع دو یا سه کلان‌شهر کشور مصرف برق انرژی الکتریکی دارد.


مدیرعامل شرکت توزیع برق اهواز ادامه داد: پیک بار برق اهواز، ۲۵۰۰ مگاوات است. این مقدار به اندازه مجموع مصرف برق کلان‌شهر مشهد و اصفهان است.


مصرف انرژی الکتریکی در حوزه فعالیت شرکت توزیع برق اهواز از نیمی از برق‌های منطقه‌ای کشور بالاتر است. به همین دلیل جایگاه این شرکت در مصرف انرژی برق در سطح کشور بسیار دارای اهمیت است.کریمی با اشاره به تفاوت میان مصرف انرژی برق در تابستان با زمستان اظهار کرد: اختلاف برق در زمستان و تابستان ۲ هزار مگاوات است درحالی‌که مصرف بسیاری از شهرهای کشور کمتر از ۲ هزار مگاوات است.


وی افزود: سهم شرکت توزیع برق اهواز در پیک تابستان در سال گذشته ۲۵۱۳مگاوات بوده است. مجموع بار شبکه برق اهواز ۳۱۸۳مگاوات و همچنین سهم شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در پیک تابستان سال گذشته در مجموع ۸۲۲۰ مگاوات بوده است.


مدیرعامل شرکت توزیع برق اهواز با اشاره به تبعات کمبود بارش بر تولید انرژی در خوزستان گفت: نیروگاه‌های حرارتی به‌طور کلی می‌توانند حدود ۴ هزار مگاوات از نیاز ما را تامین کنند و این موضوع به این معنی است که برای تامین حدود ۴۵۰۰ مگاوات ادامه انرژی مورد نیازمان به کمک سایر بخش‌های تولید انرژی نیازمند هستیم.


کریمی ادامه داد: نیروگاه‌های برق آبی در سال گذشته در مدار بودند اما با توجه به کمبود بارش آیا نیروگاه‌های برق آبی در سال آینده توان تولید انرژی موردنیاز ما را خواهند داشت؟ قطعا پاسخ خیر است؛ از این رو باید در مصرف انرژی در تابستان دقت کنیم.وی اظهار کرد: کاهش مصرف انرژی نه به‌عنوان برنامه بلندمدت بلکه به‌عنوان یک برنامه کوتاه‌مدت در تابستان مورد توجه جدی ما است.


در بخش اداره‌ها مخصوصا زمانی که در پیک مصرف انرژی هستیم باید شرایط به نحوی ایجاد شود تا زمانی که از تعطیلی ادارات استفاده می‌کنیم انرژی در مناطق موردنیاز استفاده شود. مدیرعامل شرکت توزیع برق اهواز افزود: امسال میزان کمک نیروگاه‌های حرارتی و برق آبی بسیار متغیر خواهد بود و شرایط سختی پیش رو خواهیم داشت.


کریمی با اشاره به روند تغییرات دما در پیک مصرف در سال ۹۶ گفت: در ۲۷ تیر سال گذشته بالاترین پیک در حوزه برق اهواز با ۲۵۱۳مگاوات رخ داد. در روزهایی که دما از ۴۹ درجه سانتی‌گراد بالاتر رفته بود، بار همواره بیشتر از ۲۴۰۰ مگاوات بوده است. از این رو اگر در چند روز متوالی دمای بالاتر از ۴۹ درجه سانتی‌گراد داشته باشیم خواهیم دید که بار مصرف ما به حداکثر خواهد رسید.


وی تصریح کرد: اگر دمای بالای ۴۹ درجه سانتی‌گراد داشته باشیم قطعا نیازمند کاهش ساعات اداری هستیم اگر تعطیلی اداره‌ها رخ ندهد پیک ما به اندازه‌ای خواهد رسید که توان تامین آن را نخواهیم داشت.


مدیرعامل شرکت توزیع برق اهواز با اشاره به ارتباط رطوبت با مصرف برق گفت: در ۲۴ تا ۳۰ مرداد سال گذشته به‌رغم اینکه دما حداکثر نبود اما به علت رطوبت حداکثری افزایش پیک را داشتیم. یعنی اگر افزایش دمای بالای ۴۹درجه یا رطوبت بالای ۶۰ یا ۷۰ درجه داشته باشیم، قطعا به اوج بار خواهیم رسید و اگر این دو پدیده با هم رخ دهند شرایط بسیار خطرناک خواهد بود.


کریمی اظهار کرد: باید مدیران دستگاه‌های اجرایی بدانند که تعطیلی اداره‌ها توسط مدیریت بحران با هدف ذخیره انرژی است و اگر قرار است همچنان سیستم‌های سرمایشی در مدار باشند و کارکنان اداره‌ها را ترک کنند به هدف‌مان نخواهیم رسید.


وی با اشاره به تاثیر کاهش ساعت اداری در پیک مصرف برق گفت: سال گذشته ۷۵مگاوات کاهش مصرف برق در اهواز و حدود ۲۰۰مگاوات در خوزستان داشتیم. این عدد به معنی این است که پس از تعطیلی اداره‌ها نه‌تنها پیک افزایش پیدا نکرده بلکه ۷۵ مگاوات هم کاهش داشته است. اگر با روند قبلی ادامه می‌دادیم و کاهش ساعات اداره‌ها را نداشتیم پیک مصرف افزایش پیدا می‌کرد و شاید فقط در سطح اهواز ۲۰۰ مگاوات افزایش بار داشتیم.


کریمی افزود: در شرکت توزیع برق اهواز حرکتی برای ایجاد مرکز کنترل انرژی به صورت آنلاین انجام شده است. با نصب چند کنتور هوشمند بار لحظه‌ای هر کدام از مشترکان مخصوصا بخش اداری را رصد خواهیم کرد. این نرم‌افزار می‌تواند در هر لحظه بار مصرفی را پایش کند.


کریمی با بیان اینکه طبق هماهنگی انجام شده، قرار است بار مصرفی ادارات اهواز در ساعاتی که تعطیلی اعلام شد پایش شوند، گفت: برنامه کنترل هوشمند از نیمه خرداد تا نیمه شهریور اجرا می‌شود.


تمام ساختمان‌های اداری موظف هستند پس از تعطیلی اداره‌ها برق مصرفی خود را به میزان ۹۰ درصد کاهش دهند. در صورتی که اداره‌ها کاهش مصرف را رعایت نکنند برق ساختمان‌های اداری بدون اخطار قبلی قطع می‌شود، تا مردم دچار مشکل نشوند.