اصفهان با کمبود تولید برق مواجه است.

به گزارش برق نیوز، مهدی ثقفی  اظهار داشت: امسال نسبت به سال گذشته دو برابر میزان برق تولیدی کاهش یافته و دلیل اصلی آن بحران و کمبود آب است.

وی با بیان اینکه سال گذشته سه هزار مگاوات کمبود برق داشتیم که این رقم امسال در سطح کشور به شش هزار مگاوات رسیده است، بیان داشت: در اصفهان دو نیروگاه برق شهید منتظری و اسلام آباد داریم که، چون نیروگاه اسلام آباد برج خنک کننده است و مصرف آب زیادی دارد بنابراین به دلیل اینکه با بحران آب مواجهیم نمی‌توانیم سهمیه آب را کامل به آن‌ها تخصیص دهیم بنابراین در اصفهان با کمبود تولید برق مواجهیم.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان اصفهان با بیان اینکه نیروگاه‌های اصفهان ظرفیت تولید برق خود استان را دارند، ادامه داد: به منظور تامین برق تمام خانوار برای شش گروه طرح‌های تشویقی گذاشته شده که در صورت استقبال خوب، مردم و صنایع کشاورزی از این طرح‌ها به راحتی می‌توانیم مدیریت بار مصرف داشته باشیم و خاموشی صورت نگیرد.

امسال با کمبود ۲ برابری برق روبرو هستیم

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۰ هزار کشاورز دیماندی (مصرف برق آن‌ها بالا است) در اصفهان داریم که سال گذشته با پیوستن یک هزار و ۷۰۰ کشاورز به طرح تشویقی و خاموش کردن موتور برق خود در ساعات پیک مصرف یعنی از ساعت ۱۱ صبح تا چهار بعدازظهر توانستیم برق را مدیریت کنیم، گفت: امسال که با کمبود دو برابری برق مواجهیم، نیاز است که تعداد بسیاری از کشاورزان از طرح‌های تشویقی استفاده کنند و به هر کشاورزی که اقدام به این کار کند برق کل تابستان آن‌ها رایگان محاسبه می‌شود.

ثقفی اعلام کرد: همچنین برای ادارات و سازمان‌های که کولرگازی دارند طرح تشویقی داریم که با نصب یک قطعه سخت افزاری بتوانیم در پیک بار مصرف از ساعت ۱۱ تا چهار بعدازظهر به مدت ۲۰ دقیقه خاموشی بزنیم و ۴۰ دقیقه روشن باشد و برای هر کولری که به شکل خودکار اجازه خاموشی به ما بدهند بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان پول به آن اداره تخصیص می‌یابد.

ادارات تا ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند بسته‌های تشویقی به آن‌ها اختصاص می‌یابد

وی با بیان اینکه در صورتیکه ادارات تا ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند، بسته‌های تشویقی به آن‌ها اختصاص می‌یابد، گفت: طرح‌های تشویقی برای گروه‌های مختلف از جمله ادارات، واحد‌های تجاری، صنعت، کشاورزی، خانگی و واحد‌های دیزل ژنراتور که خود برق تولید کنند، به اجرا گذاشته می‌شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: با توجه به اینکه تولید برق از طریق سد‌های آبی صورت می‌گیرد و سال گذشته با بارش‌های کمی در خوزستان مواجه بودیم بنابراین امسال وضعیت مناسبی در حوزه تولید برق نداریم.