قیمت برق در زمان پیک ۲ ونیم برابر است.

مدیرعامل توزیع برق تهران گفت: برای گذر از پیک تابستان امسال ۳۰۰ مگاوات مدیریت مصرف نیاز داریم.
به گزارش برق نیوز، حسین صبوری با اشاره به اینکه پیش بینی می‌کنیم در سال ۹۶ نسبت به پارسال پنج تا شش درصد مصرف برق در زمان پیک افزایش یابد افزود: پیک بار پارسال نسبت به زمان مشابه سال ۹۴ پنج درصد بود که با ۲۰۰ مگاوات مدیریت مصرف توانستیم تابستان پارسال را بدون خاموشی سپری کنیم و امسال نیز به همکاری و همسویی مشترکان برای عبور بدون مشکل از تابستان نیازمندیم.

وی گفت: از شهریور هر سال تدابیر خاصی برای گذر از پیک تهران مانند تشکیل کمیته‌های فنی و پایش شبکه‌ها برای برطرف کردن اشکالات درنظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل توزیع برق تهران افزود: اوج مصرف برق در تابستان گذشته چهار هزار و ۴۰۰ مگاوات در تاریخ ۲۰ مرداد با دمای ۴۱ درجه سانتیگراد ثبت شد که امسال پیش بینی می‌کنیم با افزایش حدود پنج تا شش درصد به حدود پنج هزار مگاوات برسد.

صبوری با اشاره به اینکه در تهران ۸۰ درصد مشترکان برق خانگی هستند و ۳۸ درصد مصرف برق در این بخش صورت می‌گیرد از مشترکان تهرانی خواست در ساعات اوج مصرف از وسایل پرمصرف مانند جارو برقی، لباسشویی، ظرفشویی و اتو استفاده نکنند و آن را به زمان غیرپیک منتقل کنند.

وی ادامه داد: ساعت‌های کم باری ساعت ۲۳ تا ۷ صبح است که در صورتی که مشترکان از وسایل پرمصرف خود در این ساعت استفاده کنند حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بهای برق مصرفی آن‌ها کاهش می‌یابد.

مدیرعامل توزیع برق تهران گفت: در هر شبانه روز دو پیک بار مصرف برق داریم که قیمت برق در این ساعت‌ها دو و نیم برابر محاسبه می‌شود. صبوری ساعت پیک بار روز را ساعت ۱۲ تا ۱۶ و ساعت پیک بار شب را ۱۹ تا ۲۳ اعلام کرد و گفت: از مشترکان می‌خواهیم از وسایل غیرضروری در این ساعت‌ها استفاده نکنند.
وی تاکید کرد: قیمت برق در ساعت‌های کم باری (۲۳ تا ۷ صبح) را یک چهارم قیمت برق است.

مدیرعامل توزیع برق تهران گفت: در تهران قیمت برق به ازای هر کیلووات ساعت حدود ۸۰ تومان محاسبه می‌شود که به این ترتیب قیمت برق در ساعت‌های کم باری ۲۰ تومان، در ساعت‌های پیک بار ۲۰۰ تومان و در ساعت‌های میانباری یعنی حدفاصل ساعت‌های کم باری و پیک بار ۸۰ تومان محاسبه می‌شود. صبوری گفت: ۸۰ درصد مشترکان خانگی در تهران در هر دوره قرائت کنتور (دو ماه) کمتر از ۵۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.
وی با ابراز خوشحالی از مصوبه اخیر دولت مبنی بر کاهش ۱۰ درصد مصرف برق دستگاههای اجرایی گفت: در تهران ۲۰ درصد از برق مصرفی در دستگاههای عمومی مصرف می‌شود به همین دلیل راههای کاهش مصرف را با تشکیل گروههایی به این دستگاه‌ها یادآور شدیم و در صورتی که رعایت نکنند به مراجع مشخص شده گزارش خواهیم داد.
 
مدیرعامل توزیع برق تهران افزود: در تهران ۶۵ درصد مشترکان کمتر از ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه برق مصرف می‌کنند که این رقم الگوی مصرف در تهران است براین اساس اگر هر مشترکی ده درصد در زمان اوج مصرف صرفه جویی کند قطعا تابستان امسال را بدون خاموشی از پیک عبور خواهیم کرد. صبوری تاکید کرد: کمتر از ده درصد مشترکان تهران را مشترکان پرمصرف خانگی تشکیل می‌دهند. وی افزود: در تهران مصرف برق در روزهای تعطیل و غیرتعطیل متفاوت است و حدود هزار مگاوات در روزهای غیرتعطیل بیشتر برق مصرف می‌شود.

مدیرعامل توزیع برق تهران گفت: شرکت توزیع برق تهران بزرگ چهار و نیم میلیون مشترک دارد که ۱۵ درصد مشترکان کشور را شامل می‌شود. ۵۰درصد مشترکان تهران کنتور مکانیکی و ۵۰ درصد دیگر کنتورهای دیجیتال دارند مشترکانی که کنتورهای دیجیتال دارند بهای برق ان‌ها با فرمول سه تعرفه ای کم باری، پر باری و میان باری محاسبه می‌شود.