توسعه استفاده از سامانه‌های اطلاعات مکانی، در صنعت آب و برق

وزیر نیرو گفت: توسعه استفاده از سامانه‌های اطلاعات مکانی در نظام‌های تصمیم گیری و برنامه‌ریزی، ضرورت امروز صنعت آب و برق است.
به گزارش برق نیوز، حمید چیت چیان وزیر نیرو در نشست هماهنگی «چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» با اشاره به این که اطلاعات منبع ثروت در هر سازمان محسوب می‌شود و تولید و گردآوری و نگهداری آن برای سازمان‌ها بسیار ضروری است، اظهار داشت: کاربردی‌سازی اطلاعات مکانی با استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی در مدیریت طرح‌ها و تاسیسات آب و برق بسیار مهم و حیاتی است و شرکت‌های زیرمجموعه باید تلاش کنند از این سیستم‌ها در عملیات و مدیریت صنایع آب و برق، همچنین در نظام‌های تصمیم گیری و برنامه‌ریزی استفاده بهینه نمایند.

وزیر نیرو ادامه داد: برای استفاده گسترده از این گونه سامانه‌ها برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینار‌ها و کنفرانس‌ها بسیار ضروری است و دست‌اندرکاران این کنفرانس باید با بهره‌گیری و معرفی تجربه‌های موفق از کاربرد GIS به دیگران به گسترش آن کمک نمایند.

چیت چیان تدوین استانداردهای لازم، یکپارچه سازی سیستم‌ها، تولید داده‌های مکانی در سطح وسیع برای بکارگیری و تحلیل اطلاعات مکانی در موقعیت‌های بحرانی را از مهم‌ترین مسائل در توسعه سیستم‌های اطلاعات مکانی دانست و بر جلب مشارکت حداکثری شرکت‌های زیرمجموعه و سایر سازمان‌ها و ارسال مقالات به نحوی که هر شرکت موظف است یک مقاله یا یک تجربه موفق را در کنفرانس چهارم ارائه و معرفی نمایند تاکید نمود.

در ادامه این نشست محسن بختیار معاون برنامه ریزی وامور اقتصادی وزارت نیرو ضمن ارائه گزارشی از آخرین فعالیت‌های کاربرد و استفاده از سیستم‌های اطلاعات مکانی تاکید نمود: باید از این سیستم‌ها جهت بهبود مستمر مدیریت صنعت آب و برق با هدف بهینه سازی خدمات به مردم ایران اسلامی به صورت مناسبی بهره‌برداری کرد، لذا این کنفرانس با هدف تقویت توان علمی و عملی شرکت‌ها و معرفی آخرین دستاورد‌ها و تجربه‌های موفق برگزار می‌شود.
در ادامه، فرهاد شبیهی رئیس کنفرانس با اشاره به ویژگی‌های استان مرکزی از جمله صنعتی بودن منطقه و همچنین قرار گرفتن برق منطقه‌ای باختر در کریدور جنوب به شمال ترانزیت انرژی کشور، انتخاب استان مرکزی را به عنوان برگزار کننده چهارمین کنفرانس ملی GIS فرصت مناسبی دانست و از اقدامات انجام شده در این حوزه و پروژه‌هایی که جهت رونمایی در کنفرانس چهارم انتخاب شده‌اند توضیحاتی را ارائه نمود.

وی ضمن تاکید بر نقش سازمان نقشه برداری به عنوان متولی GIS در سطح کشور بیان داشت: سازمان نقشه برداری بایستی اقداماتی را که در سازمان‌های مختلف به صورت جزیره‌ای انجام شده است، در قالب SDI ملی جمع بندی نماید تا بتوان از این داده‌ها بصورت مناسب و در راستای پیشبرد اهداف عالیه برنامه ریزی در سطح کشور استفاده شود.

در ادامه محمد اله داد رئیس کمیته اجرایی چهارمین کنفرانس GIS در صنعت آب و برق نیز از آخرین وضعیت فعالیت کمیته‌های اجرایی و شورای سیاستگذاری گزارشی ارائه داد.

 آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز با تاکید بر اهمیت داده‌های مکانی و ضرورت وجود سیستم‌هایی که بتواند این داده‌ها را به اطلاعات مفید و مدل‌های تصمیم‌گیری تبدیل کند تا مدیران و تصمیم‌گیران مدیریت بهتر و تصمیم‌های مناسب‌تری بگیرند، افزود: در هر کشوری برای هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی کشور و سیاستگزاری باید یک سازمان این وظیفه را برعهده بگیرد و سازمان نقشه‌برداری کشور این وظیفه را برعهده دارد و وی با ارائه کدهای مکان مبنا در قالب گرید ملی و پیاده‌سازی این سامانه در سازمان‌ها همچنین با تدوین و ابلاغ استاندارد‌ها و دستورالعمل‌های تولید و بروزرسانی داده و اطلاعات مکانی و چگونگی پیاده‌سازی و یکپارچه‌سازی سیستم‌های اطلاعات مکانی این وظیفه را برعهده دارد.

وی صنعت آب و برق را در کاربردی‌سازی GIS و SDI بسیار موفق دانست و گفت: وزارت نیرو در ایجاد سیستم‌های اطلاعات مکانی و زیرساخت داده‌های مکانی SDI از سایر سازمان‌ها پیشروتر است و ما آماده هستیم جهت هرچه بهتر برگزاری کنفرانس همکاری لازم را داشته باشیم.
 
قرار است «چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق» در ۲۲ و ۲۳ آذرماه سال جاری با مشارکت و همت شرکت‌های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو مستقر در استان مرکزی و با همکاری استانداری مرکزی، سازمان نقشه برداری و سایر دستگاه‌های اجرایی استان با هماهنگی حوزه ستادی وزارت نیرو برگزار شود.