اهواز خاموش شد؛ این بار باد شدید

به گزارش برق نیوز، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق اهواز اظهار کرد: اتصال کوتاه در برق فشار ضعیف در مناطق کیانشهر و شهرک دانشگاه و برق فشار متوسط در منطقه لشکر اهواز، باعث خاموشی برق بخشی از این مناطق شدکه قطعی برق در منطقه لشکر برطرف شده است.

علیرضا شکرخدایی افزود: علت این خاموشی ها، برخورد اجسام به سیم‌های شبکه برق در پی بروز باد شدید در اهواز بوده است.

وی تاکید کرد: با توجه به پیش بینی هواشناسی درخصوص بارش باران در پایان وقت امروز، شرکت توزیع برق اهواز و همچنین ستاد بحران آماده مقابله با هرگونه خاموشی احتمالی و رفع آن در سریع‌ترین زمان ممکن هستند.

روز گذشته معاون عمرانی استانداری خوزستان در جلسه نحوه آمادگی مقابله با سیلاب بر آمادگی شرکت‌های توزیع برق و برق منطقه‌ای برای قطع ناگهانی برق تاکید کرده بود.

نگرانی فرامند هاشمی زاده بر وقوع هم زمان پدیده گرد و غبار و خاک اشاره دارد که باعث وقوع حالت رسانا بر روی خطوط برق شده و موجب قطعی آن‌ها می‌شود.

آخرین بار اواخر دی ماه و ابتدای بهمن ماه امسال خوزستان برای بیش از یک هفته درگیر پدیده گرد و غبار با منشا داخلی و خارجی بود که در برخی نقاط تا ۶۶ برابر حد مجاز گزارش شد.

پدیده گرد و غبار که مشکلات زیادی را مردم ایجاد و بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر را راهی بیمارستان کرد، باعث تعطیلی مدارس و مراکز آموزشگاهی و کم شدن ساعات اداری برخی شهرستان‌ها شد.

هشت بهمن پارسال در پی وقوع پدیده گرد و غبار در اهواز و درپی آن بارندگی خفیف، عایق مقره‌های پست‌های برق حالت نارسایی خود را از دست داد و باعث قطعی برق گسترده در اهواز و ۱۲ شهرستان دیگر شد.

پس از قطعی‌های گسترده خوزستان، به منظور شستشوی مقره‌ها و تعویض و عایق بندی تجهیزات، ۱۵ دستگاه مقره شور به خوزستان اعزام و حدود ۳۵ درصد مقره‌ها تعویض و عایق‌بندی شد.

در پی این قطعی برق، هیات وزیران در فروردین ۹۶ بودجه‌ای ۲۳۰ هزار میلیارد ریالی را برای مشکلات برق، آب و فاضلاب، گرد و غبار، علاج بخشی رودخانه کارون و اتمام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان در نظر گرفت.

اقداماتی از جمله احداث پست‌ها و خطوط برق فشار قوی، شستشو و تعویض مقره ها، زنجیرمقره‌ها در راستای ارتقای وضعیت شبکه انتقال برق خوزستان صورت می‌گیرد.