تبعات میلیاردی گرد و خاک برای صنعت برق خوزستان

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای خوزستان گفت: برای مقابله با پدیده گرد و خاک صنعت برق استان یکهزار و ۶۴۸ میلیارد و ۷۱۴ میلیون ریال اعتبار لازم دارد.
به گزارش برق نیوز، محمود دشت بزرگ مدیرعامل این شرکت در مورد ‏اعتبارت لازم برای مقابله با پدیده گرد و غبار اظهار داشت: با توجه به احتمال تکرار گرد و خاک و لزوم حفظ پایداری شبکه اولویت بندی هایی برای مقابله با این پدیده صورت گرفته که در وهله اول برای پوشش عایقی تجهیزات پست‌های انتقال، خرید زنجیره مقره سیلیکونی و دستگاه مقره شوی همراه با کشنده دویست و شصت و پنج میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال اعتبار لازم است.

وی افزود: در اولویت دوم در نظر گرفته شده پوشش عایقی تجهیزات پستهای فوق توزیع و خرید زنجیره مقره سیلیکونی (اولویت دوم و سوم) با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۲۲۴ میلیارد و ۲۶۲ میلیون ریال و برای شستشوی شبکه شامل؛ شستشوی پست‌ها و زنجیره مقره خطوط نیز صد پنجاه و هشت میلیارد و ۹۷۲ میلیون ریال اعتبار لازم است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان جمع اعتبار مورد نیاز برای مقابله با پدیده گرد و خاک را یکهزار و ۶۴۸ میلیارد و ۷۱۴ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: علاوه بر اقدامات فوق، آلودگی هوا افزایش هزینه‌های دیگری نیز برای صنعت برق استان شامل احداث پستهای برق بصورت سرپوشیده و یا GIS، ضرورت شستشوی مستمر تجهیزات در معرض آلودگی و لزوم بازنگری در استاندارد طراحی تجهیزات از آلودگی فوق سنگین به همراه دارد.

دشت بزرگ در خصوص مصوبه فروردین ۹۶ هیئت وزیران برای توسعه و پایداری شبکه برق استان اضافه کرد: در این مصوبه بابت طرح‌های توسعه و پایداری شبکه برق ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال مصوب شده که مقرر است در سال ۹۶ مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال در قالب اسناد خزانه اسلامی تخصیص یابد.