نگرش خام دولت به بخش خصوصی صنعت برق

به سبب توان داخل برای تولید برق و سهم ۹۵ درصدی صنعت برق از صادرات فنی مهندسی، بحث صادرات برق به کشورهای همسایه بار‌ها مورد توجه دولتمردان و البته بخش خصوصی قرار گرفته است. اما در این میان، دولت معتقد است به‌عنوان پیر میدان باید وارد عمل شود و خود متولی صادرات باشد.
به گزارش برق نیوز، این مساله همواره موردنقد بخش خصوصی قرار گرفته است. آن‌ها معتقدند توانایی صادرات برق به کشورهای همسایه را دارند و حتی اگر آن‌ها وارد عمل شوند، دیگر مشکلاتی که سر راه دولت قرار می‌گیرد، گریبانگیر آن‌ها نخواهد شد؛ مشکلاتی که اکنون بر سر صادرات برق به عراق رخ داده و با وجود حجم بالای صادرات برق به این کشور، بدهی سنگین عراق تنها حاصل این صادرات روی دوش دولت بوده است.

این در حالی است که بخش خصوصی معتقد است اگر دولت به این بخش اعتماد کند و صادرات را به آن‌ها بسپارد، آن‌ها خود می‌دانند که چگونه مطالبات‌شان را طلب کنند تا مشکلی رخ ندهد. اکنون در شرایطی که دولت برای صادرات برق به پاکستان به سبب دل‌نگرانی از بدقولی‌های این کشور، به تعویق افتاده و کشورهای دیگر برای رفع نیاز این کشور وارد عمل شده‌اند، به نظر می‌رسد که توجه به بخش خصوصی و هموار کردن ورود این بخش به ماجرای صادرات برق، می‌تواند راه‌حل خوبی برای به دست آوردن بازار این انرژی در کشور همسایه باشد.

فرصت‌سوزی در پاکستان

علیرضا کلاهی، رئیس سندیکای برق می‌گوید: حتی برای ایجاد تحرک بیشتر در صنعت برق می‌توانیم به صادرات برق به‌عنوان منبع درآمدزایی فکر کنیم. او با این حال معتقد است بروکراسی حاکم بر وزارت نیرو، این بستر را برای بخش خصوصی فراهم نمی‌کند. وی اشاره‌ای به مشکل دولت با کشور همسایه می‌کند و در این‌باره می‌گوید: بروکراسی حاکم بر وزارت نیرو و برخی نگرش‌ها، اجازه حضور بخش خصوصی را در این بخش نمی‌دهد. برخی فرصت‌ها نیز در حال از دست رفتن است.

دولت، وزارت نیرو و وزارت نفت همیشه معتقد بوده‌اند که اگر برق یا گاز به کشور پاکستان بدهند، مطالبات‌شان را پس نمی‌دهد و درخواست بخشودگی می‌کند. به نظرم این نگرش درست بوده، اما اگر به بخش خصوصی اجازه می‌دادند که برق را به پاکستان صادر کند، این‌بخش می‌داند چگونه باید پولش را بگیرد. اکنون فرصت صادرات برق به پاکستان در حال از دست رفتن است. پروژه‌ای به نام کاسا یک‌هزار با فاینانس بانک جهانی در دست اجراست که برق را از قرقیزستان و تاجیکستان ازطریق کانال افغانستان ببرند و به پاکستان برسانند.

کلاهی علت ممانعت از حضور بخش خصوصی در صادرات برق را در نگرش خام دولتی می‌داند. به گفته او اجازه حضور بخش خصوصی به خاطر نگرشی که در بسیاری از حوزه‌های دیگر نیز وجود دارد، داده نشده است. نگرشی کلی بر کشور ما حاکم است که سعی می‌کند به بخش خصوصی بیش از اندازه میدان ندهد، زیرا این بخش را به اندازه کافی امین نمی‌داند. خوشبختانه این نگرش تا حدی تغییر کرده و میدان برای بخش خصوصی بازتر شده است.

صادرات برق در انحصار دولت

رئیس سابق سندیکای برق در اشاره  به فرصت کشورهای همسایه برای صادرات برق اشاره می‌کند و می‌گوید: عراق، ترکیه، پاکستان و افغانستان همه طالب خرید برق هستند؛ بنابراین یکی از درآمدها، این است که با راهکارهایی برای بالا رفتن بهره‌وری، بتوانیم درصد قابل توجهی از برق را صادر کنیم. البته او در این زمینه به مشکلی بر سر صادرات برق نیز اشاره می‌کند؛ مشکلی که به قیمت تمام‌شده برق برمی‌گردد و می‌گوید: برق را چه به مردم بفروشیم یا کشورهای همسایه، به هر حال قیمت آن باید از قیمت تمام شده برق بالاتر یا سربه‌سر باشد که بتوان هزینه‌ها را جبران کرد. پارسا با گله‌مندی از سنگ‌تراشی‌ها برای حضور بخش خصوصی در عرصه صادرات برق می‌گوید: خرید و فروش و صادرات برق بیشتر در انحصار دولت است.

دولت رایزنی می‌کند و اجازه درگیر شدن بخش خصوصی را نمی‌دهد. به همین دلیل نتیجه مثبت نگرفتیم. در حال حاضر صادرات برق عراق را قطع کرده‌ایم، چون پول نداده‌اند. او علت این امر را عدم اطمینان دولت به بخش خصوصی می‌داند و تصریح می‌کند: اصولا سیستم‌های دولتی هنوز به نوعی بخش خصوصی را رقیب خودشان می‌دانند و نمی‌خواهند اختیارات را واگذار کنند و این فرضیه نیز بیشتر فرهنگی است و متوجه نیستند اگر چنین پروژه‌هایی را به بخش خصوصی واگذار کنند، درآمد بیشتری خواهند داشت، چون هرچه درآمد بخش خصوصی بالاتر برود، به سبب تکلیف پرداخت ۲۵ درصد سود در قالب مالیات، درآمد دولت نیز بالا می‌رود و بودجه‌اش بهتر می‌شود.

رئیس سابق سندیکای برق به موانع قانونی اشاره کرده و می‌افزاید: هنگامی‌که می‌خواهید برق را صادر کنید، نیاز به منِ نوعی دارید که نیروگاه بزنم. من باید از خطوط شبکه وزارت نیرو رد شوم که برق به عراق برسد؛ بنابراین دولت می‌تواند از من حق ترانزیت بالا بگیرد که نتوانم صادر کنم یا بگوید خط من ظرفیت ندارد که برایت صادر کنم؛ به هر ترتیب می‌تواند مانع شود.