ساخت لامپ با استفاده از نوک مداد

یک گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور، گرامیداشت ابن هیثم، با انجام یک آزمایش با استفاده از نوک مداد که از جنس گرافیت است، سیم و باتری خودرو، انرژی الکتریسیته را تبدیل به منبع نور کردند.
به گزارش برق نیوز، یک گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور، گرامیداشت ابن هیثم، با انجام یک آزمایش با استفاده از نوک مداد که از جنس گرافیت است، سیم و باتری خودرو، انرژی الکتریسیته را تبدیل به منبع نور کردند.

محمدنبی سلطانی نژاد از اعضای گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور  در توضیح آزمایش خود اظهارکرد: ما در این آزمایش نوک مداد را که از جنس گرافیت است توسط دو سیم رابط به باتری خودرو وصل کردیم.

وی افزود: جریان الکتریکی از باتری، سیم و نوک مداد عبور می‌کند و باعث گرم شدن نوک مداد می‌شود تا حدی که نوک مداد شروع به نورافشانی می‌کند.

این عضو برگزیده نخستین دوره مسابقات دانش آموزی نور ادامه داد: به علت دمای زیاد نوک مداد، نور تابشی از آن تقریبا به رنگ سفید می‌باشد که البته بعد از مدت کوتاهی بر اثر گرمای زیاد ایجاد شده و همچنین اکسید شدن نوک مداد، گرافیت به مرور زمان متلاشی می‌شود.

به گفته وی در این آزمایش، انرژی الکتریکی به انرژی نورانی تبدیل شد؛ در واقع یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید انرژی نورانی همچون لامپ‌های مختلف، استفاده از انرژی الکتریکی است.

محمد فتح آبادی و علیرضا میرزایی از اعضاء پژوهش سرای شهید طاهر اسدی نیا واقع در استان مرکزی دو عضو دیگر گروه برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم هستند که با استفاده از نوک مداد، سیم و باتری خودرو، انرژی الکتریکی را تبدیل به منبع نور کردند.
 
مسابقه دانش ­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم سال گذشته با ۲۰۰ اثر برگزیده از آزمایش‌های علمی در رابطه با نور به کار خود پایان داد؛ رقابت‌های امسال دانش ­آموزی نور نیز؛ گرامیداشت جکی یینگ ابتدای آذرماه سال گذشته در قالب نمایش علمی با ساخت فیلم­های ۶۰ ثانیه­ای از هرگونه آزمایش علمی و در سطح دانش‌آموزان برخی کشورهای منطقه شروع شده است.